C

 

Ultima actualizare:

02 Aug 2014 ora 13:20

 

FESTIVALUL NAŢIONAL DE CREAŢIE ŞI INTERPRETARE

„MAMAIA COPIILOR”

Ediţia a XIV-a, 2014

PALMARES

 

 

Trofeul “AUREL MANOLACHE” la Secţiunea de Creaţie, acordat de Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România:

Melodia “CERUL E AL MEU”

Muzica: Andrei Tudor

Versuri: Andreea Andrei

Interpretă: Daria Crişan

ssssss ssssss aaasss

 

Trofeul “AUREL MANOLACHE” la Secţiunea de Interpretare, acordat de Holding Hondor Stil:


PÎRVU ALEX-ANDREI din Piteşti

   


Trofeul “TOMIS” la Secţiunea  SHOW, acordat de Consiliul Judeţean Constanţa:

“STARAMON ŞI EDENA”
Interpretează: Grupul de solişti MEDA MUSIC
Muzică, text şi regie artistică: GABRIEL BĂRUŢA
Coregraf: COSMA LENNON
Producător: Asociaţia Culturală Meda Music Oradea
Profesor îndrumător: MEDA HORJAN

   

 

PREMIILE SECŢIUNII DE CREAŢIE – preşcolari:

           

PREMIUL  I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

Melodia “CABARETUL POVEŞTILOR”

Muzica: Sergiu Rudichi

Versuri: Marian Stere

Interpretă: Sabrina Aniculăesei

aaaaaaa aaaaaaa aaaa

PREMIUL II:

Melodia “OIŢA PUFY”

Muzica: Cristian Alivej

Versuri: Viorela Filip

Interpretă: Maria-Emilia Mihuţ

aaaaaa aaaaa aaaaaaaa

PREMIUL III:

Melodia “PINOCCHIO, NU-I FRUMOS SĂ MINŢI!”

Muzica: Monique Dinescu

Versuri: Viorela Filip

Interpretă: Maria-Emilia Mihuţ

aaaaaa aaaaaa aaaaaaa

 

PREMIILE SECŢIUNII DE CREAŢIE – şcolari:

PREMIUL  I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

Melodia “CUVÂNT PENTRU MAMA”

Muzica: Nicolae Caragia

Versuri: Daniela Doroftei

Interpret: Mihail-Cosmin Andrian

aaaaa aaaaa aaaaaaaaaa

 

PREMIUL  II:

Melodia “FLORILE”

Muzica:

Versuri:

 

Interprete:

 

Virgil Popescu

George Popovici

Denisa Snagoveanu

Teodora Popescu

Sorina Caramfil

PREMIUL  III:

Melodia “INIMĂ DE STEA”

 

Muzica: Walter Dionisie

Versuri: Ancuţa Dionisie

Interpretă: Diandra-Mihaela Bancu

aaaa aaaaa aaaaaaaaaaaa

 

PREMIILE SECŢIUNII DE CREAŢIE – adolescenţi:

           

PREMIUL I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

Melodia “ŞTIU”

Muzica: Dan Dimitriu

Versuri: Carmen Aldea Vlad

Interpretă: Letiţia Roman

aaaa aaaaaaaaa aaaaaaa

 

PREMIUL II:

Melodia “NOI”
Muzică, versuri şi interpretare: Teodora Găitanovici

   

 

PREMIUL III:

Melodia “TE IAU CU MINE ŞI PE LUNĂ”

Muzica si Versuri: Viorela Filip

Interpretă: Miruna Popescu

aaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaaaa

 

PREMIILE SECŢIUNII DE INTERPRETARE
GRUPA I (4 – 6 ani)

PREMIUL I, acordat de Primăria municipiului

Constanţa:

 

HAIDĂU GIULIA-ELENA din Iaşi

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL II, acordat de Ministerul Educaţiei Naţionale:

 

NEGREA THEODOR-ANDREI din Mangalia, CT

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL III:

 


BORDEIANU ELENA-ANTONIA din Cornetu, IF

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

GRUPA a II-a (7 – 9 ani)

PREMIUL I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

 

GHILE ALICE-OLIVIA din Zalău

 
  cccccccccccccccccccccccccccccccccc  

PREMIUL II, acordat de Ministerul Educaţiei Naţionale:

 


CIORGODĂ TEODORA din Bucureşti

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL III:

 

DOANĂ ANA-MARIA CHRISTIANA din Craiova

 
  cccccccccccccccccccccccccccccccccccc  

GRUPA a III-a (10 – 12 ani)

PREMIUL I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

 

PRODEA LUANA-MARIA din Sibiu

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL II, acordat de Ministerul Educaţiei Naţionale:

 

BRĂNIŞCAN CORINA din Oradea

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  


PREMIUL III:

 

FLOREA BEATRICE din Iaşi

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

GRUPA a IV-a (13 – 15 ani)

PREMIUL I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

 

BUZASI PATRIK-LASZLO din Oradea

 
  cccccccccccccccccccccccccccccaaccccc  

PREMIUL II, acordat de Ministerul Educaţiei Naţionale:

 

MITU ALEXANDRA din Bucureşti

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL III:

 

MARZAVAN VANESSA-CHRISTINA din Bucureşti

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

SHOW

PREMIUL I, acordat de Primăria municipiului Constanţa:

 

MI-AI INTRAT ÎN CAP

 
 

Interpreţi: Ana-Maria-Daria Ivan şi Antonio-Robert Lupu

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL II:


 

COŞARUL

 
 

Interpretă: Karina-Alexia Herea

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIUL III:


 

BUNĂ DIMINEAŢA!

 
 

Interpretă: Giada Giardinelli

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

Premiul special TVR la sectiunea Creatie:

Melodia: Visez cu ochii deschisi

Muzica:

Versuri:

Interprete:

 

 

Cristina Manoliu Savulescu

George Popovici

Teodora Ciorgoda

rapp: Natalia Moise

 
1 1 1 1  

Premiul special TVR la sectiunea Interpretare:

 

Saviana Rusu

 
   

Premiul special TVR la sectiunea Show:

 

Cosmin Andrian

 
   

Premiul special TVR la sectiunea Show:

 

Valentin Poienariu

 
   

Premiul special TVR la sectiunea Interpretare:

 

Mihai Bratosin-reinterpretarea piesei (De vrei sa stii ce inseamna roman)

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  
 

Christiana Sora-reinterpretarea piesei (Salcia)

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

Premiul special TVR la sectiunea Interpretare:

 

Angela Gheorghiu pentru originalitate

 
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa  

PREMIILE SPECIALE IN MEMORIAM GEORGE NAGHI acordate de Aldis Călăraşi:

NECULA ALEXIA-MARIA din Costeşti, BZ

 CĂTUR DARIA-MARIA din Iaşi

GHEORGHIU ANGELA din Bucureşti

CÂMPEAN PATRICIA din Cluj-Napoca

 

PREMIILE SPECIALE acordate de Jurnalul de Călăraşi:

RĂDUCANU GEORGIANA din Bucureşti

DINU ARIANA-RAISA din Bucureşti

COMIŞAN SARA-MARIA din Bucureşti

BRATOSIN MIHAI din Popeşti, VN