C1

 

Ultima actualizare:

21 Mai 2016 ora 07:37

 

Datorită mediilor și a calității prestației concurenților, Comitetul de conducere a Festivalului a hotărât ca toți concurenții care au obținut media generală peste nota 9.00 să fie promovați.
Menționăm că încercăm să negociem timpii de antenă cu partenerii media și, totodată, avem rugămintea de a trimite negativele cu minutajul cerut de regulament.

 

Cazare 2016 click aici

COMUNICAT
PENTRU FINALISTII de la SECTIUNEA  INTERPRETARE

Pana la data limita de 2 IUNIE 2016, concurentii care s-au calificat in etapa finala a Festivalului “Mamaia Copiilor” editia a XVI-a, trebuie sa trimita urgent:

  1. FISA DE INSCRIERE PENTRU ETAPA FINALA si

  2. Mp3-ul ( nu alt format)  negativului melodiei pe care doreste sa o prezinte in finala.

In urma centralizarii datelor de la selectia nationala s-a constatat ca la aceeasi categorie de varsta apar de mai multe ori aceleasi melodie. Pentru a nu exista comparatia subiectiva a juriului si pentru a nu avea monotonie in timpul concursului, conducerea festivalului a hotarat ca este exclus ca doi interepti sa cante in finala, la aceeasi categorie de varsta, aceeasi melodie.
In consecinta, concurentii care vor trimite aceeasi melodie, vor fi nevoiti sa o schimbe ulterior. Prin urmare la terminarea inscrierilor vom publica repertoriul la fiecare grupa si cei ce vor observa ca melodia este dublata, ori triplata, vor fi obligati sa schimbe repertoriul de concurs.
Mentionam de asemenea ca acel concurent, aflat intr-o astfel de situatie, care va trimite primul melodia, va avea dreptul sa o cante in finala.
De asemenea, pana la data de 17 iunie concurentii finalisiti trebuie sa trimita si urmatoarele documente:

  1. TEXTUL MELODIEI (in format Word sau PDF)

  2. O FOTOGRAFIE RECENTA (Bust)

  3. ACORDUL COMPOZITORULUI (pentru interpretarea melodiei) sau DECLARATIA PE PROPRIE RASPUNDERE ca interpretul detine aceste drepturi

  4. ACORDUL PARINTELUI ori TUTORELUI concurentului

  5. DOVADA EFECTUARII PLATII TAXEI DE PARTICIPARE

  6. CEREREA DE CAZARE (daca este cazul)

  7. NEGATIVUL MELODIEI DE CONCURS (numai pentru cei ce sunt obligati sa schimbe melodia)

COMUNICAT

Secţiunea de Interpretare
     Pentru sectiunea de interpretare, etapa finala vă rugăm sa pregătiți materialele necesare inscrierii, sa urmăriți site-ul nostru pentru comunicari.  
Sectiunea MINI SPECTACOLE-SHOW
Selectia pentru sectiunea SHOW se va face pe baza DVD-urilor transmise de concurenti. DVD-ul trebuie sa contina momentul artistic ( mini spectacolul) de muzica usoara si pop romaneasca propus de concurent pentru finala mare. Micul spectacol poate fi sustinut de unul(1) pana la 10 interpreti (sau in orice combinatie solist/solisti – dansatori, cu conditia ca numarul maxim de copii interpreti pe scena sa fie 10). Juriul va alege cele mai bune  10 propuneri de show. Cei ce participa la aceasta sectiune pot sa depuna materialele video (DVD), formularul de inscriere, textul si dovada platii taxei, intr-un plic sigilat la centrele zonale de selectie Nationala ori prin posta la adresa: CASA de CULTURA a SINDICATELOR- CONSTANTA Bul. ALEXANDRU LAPUSNEANU NR 1 Cod 900196 , pana la data de 21 MAI 2016 - data postei, cu specificatia: SHOW. Atentie nu sunt admise videoclipuri .
La aceasta sectiune  durata maximă a showului trebuie sa fie de  3:30 min. (1-4 pers), si pana la 5,30 min. (5-10 pers.).
Festivalul pune la dispozitia concurentilor toata logistica necesara si sceno-tehnica de care dispune, in conformitate cu cererile formulate de concurenti.
  Secţiunea de Creaţie
Pentru Sectiunea de Creatie se prezintă melodii în primă audiţie cu o durată maximă de 3 minute / 3.min.30' in conformitate cu regulamentul,  realizate de creatori profesionişti sau amatori.   21 MAI 2016 - data poștei ULTIMA ZI pentru depunerea lucrarilor.
Juriul de specialitate, care se va întruni în zilele de 3-4 IUN 2016 la sediul UCMR  si vor promova pentru etapa finală 21 melodii, cate 7 pentru fiecare categorie de varsta.Cei interesati ce doresc sa participe la acesta sectiune sunt rugati sa se pregătească din timp
 
Modalitatea depunerii lucrărilor pentru Concursul de Creaţie:
Intr-un plic mare  închis, pe care in loc  de numele expeditorului se trece un motto si grupa  de varsta pentru care este trimisa lucrarea (prescolari / scolari / adolescenti) se trimite lucrarea respectivă înregistrată în format audio - pe un CD, textul dactilografiat (tiparit la imprimanta), partitura realizată pe calculator (linia melodică cu cifraj si text).
Copia după chitanţa de depunere a taxei de participare se pune într-un plic mai mic sigilat impreuna cu specificarea numelor realizatorilor, adreselor şi numerelor de telefon ale compozitorului şi autorului de text. Acest plic mai mic se introduce in plicul mare. Atât pe CD, pe partitură, pe text, cât şi pe plicul mare  se specifică doar Motto-ul lucrării.
Lucrările se pot depune la secretariatele etapei zonale de preselecţie, ori a selectiei Nationale , unde se pot achita în numerar şi taxele de participare, sau pot fi expediate pe adresa :

CASA de CULTURA a SINDICATELOR- CONSTANTA Bul. ALEXANDRU LAPUSNEANU NR 1 Cod 900196 , pana la
 data de 21 MAI 2016 - data postei, cu specificatia: CREATIE- SI GRUPA DE VARSTA.
Taxele si toate detaliile legate de desfasurarea etapelor se vor afisa pe site-ul nostru www.mamaiacopiilor.ro
 la rubrica INFORMATII UTILE, FORMULARE.

In cazul in care vor aparea modificar de program va anuntam din timp. Rugamintea noastra este de a urmai site-ul nostru pentru eventualele anunturi.

 

FESTIVALUL SE VA DESFASURA IN PERIOADA
18-24 iulie 2016
Informaţii suplimentare, zilnic între orele 9 si16, la Secretariatul Festivalului ; Tel. 0723270960

 

Concurenții calificați în finala festivalului
Mamaia Copiilor - 2016

(ordine alfabetica)

 

GRUPA 1


1

DĂRIESCU ALEXANDRINA

Vaslui

2

DAVIDESCU GONCALVES SOPHIEMARIE

București

3

DUMITRU ANDRA IOANA

Piatra Neamț

4

FILIP KARINA și MELISA

București

5

GOICEA JASMINE

Ploiești

6

HAIDĂU GIULIA ELENA

Iași

7

MIHĂILĂ MARIA

Bârlad

8

NIȚĂ ILINCA

Balotești, IF

9

OJOG IOAN ALEXANDRU

Bacău

10

POPOVICI IOANA

Roman

11

SANDRIC SARAH ȘTEFANIA

București

12

ȘERBAN DARIA MARIA

Brașov

13

ȘMIGHELSCHI SARA IOANA

Alexandru cel Bun, NT

14

ȘOANĂ MIHAELA BIANCA

București

15

STAN SARA IOANA

Boldești-Scăieni, PH

16

ȘTEFAN ANDREEA

Rm. Vâlcea

GRUPA 2


1

CALCIU ANISIA ALEXANDRA

Ploiești

2

ÇILENTI GUNAY

Galați

3

CONDILĂ IULIA ȘTEFANIA

București

4

CRIȘAN PATRICIA

Cluj Napoca

5

CUSTURĂ ȘTEFANIA IUSTINA

Letea Veche, BC

6

DRENEA CRISTINA-MARIA

Buzău

7

FLĂCĂU MARIA CRISTINA

București

8

GHEORGHIU ANGELA

București

9

GHERGANU EMMA

Bacău

10

HARTAN ARIANA-VALENTINA

Piatra Neamț

11

IORGU LUCA

Corbeanca, IF

12

MANOLACHE NINA ELENA

Bacău

13

MEDELEANU MARA

Galați

14

ONICĂ SOFIA IOANA

Iași

15

POPA IRINA-ALINA

Slobozia

16

POPA RĂZVAN

Bârlad

17

ȘTEFAN MARIA ECATERINA

București

18

TĂNASĂ ANAMARIA TEODORA

Piatra Neamț

19

URSULESCU DIANA MARIA

Vaslui

20

VASILESCU ALEXIA IOANA

București

 

GRUPA 3


1

ANICULĂESEI SABRINA

Roman

2

BERECHET ANDREEA  MARA

Constanța

3

CIOCOIU ROMINA

Roman

4

CREȚU DARIA PETRINA

Cănțălărești, VS

5

DOANĂ ANA MARIA

Craiova

6

GEAMBAȘU LORENA

București

7

GHEORGHE ANDREI GABRIEL

Măgurele, IF

8

GHILE ALICE OLIVIA

Zalău

9

GRIGORE BIANCA

Bârlad

10

IOAN RAREȘ ANDREI

Buzău

11

ISOPESCU ANA

București

12

JURCĂ AMELIA

Băneasa, CT

13

LUPOAE ALEXANDRA

Galați

14

MARIN ANDREEA COSMINA

Piatra Neamț

15

MITITELU PAUL LUCA

Comarnic, PH

16

MOISE NATALIA

București

17

NICULESCU MARIO

Tg. Jiu

18

PINTILIE DARIA

Luminiș, NT

19

POPA MARIA ROBERTA

Rm. Vâlcea

20

PRODEA LUANA

Sibiu

21

RĂDUC OANA JUSTINIANA

Iași

22

ȘOANĂ NICOLAE CRISTIAN

București

23

SORLEA IULIA

Cluj Napoca

24

VELEA OANA MARIA

București

25

VINTILĂ RADU MIHNEA

Buftea, IF

GRUPA 4


1

BANYAI LISA MARIA

Cluj Napoca

2

BERECHET IOANA LUICIA

Constanța

3

BOLOVAN IOANA-ELVIRA

Tg. Jiu

4

BUCUR BIANCA

Medgidia

5

CZEGENI ADELA

Cluj Napoca

6

DUDU RAMONA CLAUDIA

Brăila

7

FASOLE BIANCA VALENTINA

Călărași

8

FILIPOIU ELEONORA MARIA

Slobozia

9

FLOREA LUANA

Constanța

20

GÜZEL SARA IREM ANDREEA

Breazu, IS

11

MAREȘ ALINA GEORGIANA

Călărași

12

NEGREA LARISA

București

13

NICOLAE MIHAELA

Medgidia, CT

14

PARASCA ALEXANDRA-ELENA

Dumitreştii Gălății, IS

15

ȚOLEA ANDREI

București